Načítání obsahu...
Blog
Massag a. s. Massag a. s.

Blog

Kde se využívají manipulační vozíky

Pokud pracujete ve skladu, pravděpodobně dnes a denně přicházíte do kontaktu s manipulačními vozíky. S jejich pomocí dochází k rychlému přemísťování zboží či materiálu. Abyste s takovými stroji mohli pracovat, je důležité dodržovat bezpečnostní opatření vyplývající z BOZP. Samozřejmě sklady nejsou jediné prostory, kde se pracuje s manipulačními vozíky. Prozraďme si další místa, kde se s těmito praktickými pomocníky pracuje, kde se využívají.

Úvodem je třeba specifikovat, co je to manipulační vozík. Jedná se o mobilní stroj, který, jak jsme zmínili, se využívají především k přemísťování zboží nebo materiálů. Pod slovním spojením “manipulační vozík” bychom našli rovnou několik strojů, a to například vysokozdvižné vozíky, kterým se také jinak říká ještěrky nebo zdvižky, dále také elektricky poháněné nízkozdvižné vozíky a samozřejmě také zařízení, které je určené pro překládání kontejnerů.

Kde se využívají manipulační vozíky?

Kromě skladových prostor se využívají především v logistice firem, kde dochází k expedici produktů. Velmi často a manipulační vozíky využívají také ve stavebnictví, kde jsou to jediné, co unese těžký stavební materiál. A samozřejmě nesmíme opomenout lesnictví, kde taktéž dochází k využívání těchto pomocníků.

Obecně lze říct, že se manipulační vozíky využívají kdekoli, kde je nutná vertikální manipulace s materiálem nebo zbožím. Může to být potravinářský průmysl, kde ve skladech, ale i prodejnách jsou vozíky základem. I pro eshopy jsou užitečným nástrojem a každodenním pomocníkem v logistickém skladu.

Jak vypadají manipulační vozíky?

Manipulační vozíky jsou nejčastěji koncipovány jako kolové. Nejdůležitější částí je vždy zdvihací jednotka, která se skládá ze zdvihacího rámu a také z nosičů vidlí. Samozřejmě je to jen obecný popis, každý vozík je trochu jiný. Existují i jiné než vidlicové nabírací prostředky, a to například vozíky, jejichž dvojice vidlí je nahrazená čepem pro manipulaci se svitky plechů nebo nahrazená ramenem s hákem pro manipulaci s břemeny.

Vozíky mají různá provedení

Jak již bylo zmíněno, vozíků je dnes celá řada. Existují vysokozdvižné vozíky, také zmiňované nízkozdvižné vozíky nebo zařízená, které překládá kontejnery. Pak bychom také našli zvláštní provedení vozíky, kam spadají:

  • Terénní vozíky
  • Vozíky s výsuvnými vidlemi
  • Retraky

Co se týče terénních vozíků, ty jsou určené především do špatně průchodného terénu. Tento typ vozíků je zajištěn zvýšeným rámem, také nízkotlakovými pneumatikami a velice robustní konstrukcí podvozku. Jelikož se musí potýkat s většinou špatně průchodným terénem, mají terénní vozíky i výkonnou motorizaci. Terénní vozíky se většinou využívají především v lesnictví nebo ve dřevozpracujícím průmyslu. Také ve stavebnictví.

Existují taktéž zmiňované vozíky s výsuvnými vidlemi, které se užívají hlavně ve stísněných prostorách. V případě těchto vozíků se rám s nosičem vidlí vysune vpřed, nabere se břemeno a následně ho uloží na rám.

Retraky jsou vozíky vysokozdvižné, u nichž obsluha sedí bokem ke směru jízdy, což je praktické proto, že obsluha má lepší výhled hlavně při couvání.

Zpět na články
Líbil se Vám článek? Podělte se o něj se svými přáteli!  
Kovové palety najdou využití v mnoha odvětvích

Kovové palety najdou využití v mnoha odvětvích

Při skladování materiálu nebo při jeho manipulaci se ocení mít řadu pomocníků. Těmito pomocníky máme na mysli především kovové palety, které jsou nejen pevným, ale zároveň také odolným a stabilním obalem, který je určen pro přepravu a dále tak pro manipulaci nejen s materiálem, ale tak s díly, součástkami, zbožím či dalším. Kovové palety tak jsou efektivním pomocníkem nejen ve skladech, ale také v expedici nebo v dílnách či truhlárnách.

Kovové palety se dnes využívají v celé spoustě odvětví. Tomu se nemůžeme divit, vždyť se pyšní celou řadou výhod. Jak již bylo zmíněno, jsou ideální pro přepravu věcí, stejně tak na uskladnění věcí. Jejich další výhodou je dlouhá životnost a pevnost odolné konstrukce. S kovovými paletami se velice snadno manipuluje, jejich nosnost je poměrně vysoká.

Kovové palety bývají velice často ohradové

Pokud mluvíme o kovových paletách, mluvíme o paletách, které jsou vyrobené z kovu čili z vysoce odolného a taktéž pevného materiálu. Ve většině případů se setkáte s takzvanými ohradovými paletami. Ohradové palety mají zpravidla vyšší jednu stěnu, ta bývá sklopná. Do kovových palet se tak rázem snadněji dostanete.

V současné době se kovové palety využívají především v provozech, kde jsou kladeny vysoké nároky na odolnost a taktéž pevnost palet. Při přesunu, přepravě nebo manipulaci se zbožím musí být na palety stoprocentní spolehnutí.

Využití najdou například v automobilovém průmyslu

Obecně lze říct, že využití najdou kovové palety například v automobilovém průmyslu, kde se využívají především k přesunu jednotlivých dílů, jako jsou karoserie, také exteriérové díly a kromě toho také podvozky nebo interiérové díly. Využití najdou kovové palety i ve stavebnictví, kde jsou používány pro převoz stavebního materiálu, a také ve slévárenství.

Kovové palety najdou využití taktéž v zemědělském průmyslu, ve sklářském průmyslu nebo v textilním odvětví. Taktéž je lze využívat v potravinářském průmyslu nebo si je každý člověk může přinést do garáže pro uskladnění věcí. Někdy je nutné si nechat vyrobit speciální kovové palety na míru pro konkrétní využití.

Odborné vzdělávání zaměstnanců MASSAG, a.s.
Chytré triky, které využijete v interní logistice

Chytré triky, které využijete v interní logistice

Každý výrobní podnik potřebuje ke svému správnému, fungujícímu a bezproblémovému chodu interní logistiku. Jenže i logistika je něco, co se neustále posouvá, vyvíjí, co se modernizuje. Pokud chcete být stále moderním podnikem, měli byste interní logistiku trochu vylepšit. Pomoct vám s tím mohou chytré triky, díky kterým budete mít nejen skvěle proškolené zaměstnance, ale také díky nim budete vědět o všech logistických tocích.

Ať pracovníci podstoupí tréninkový program

Školit zaměstnance je ze zákona povinné, ale takové školení se týká především bezpečnosti práce na pracovišti a případně požární ochrany. Další školení jsou už na samotných zaměstnavatelích. Zatímco někteří nechtějí utrácet za tréninkové programy, jiní jsou tréninkovým programům naprosto otevření. A právě ti druzí dělají dobře. Pracovníci logistiky se musí řádně proškolit a trénovat, aby zjistili, jak práci v logistice dělat rychleji, efektivněji a jak se zbytečně nezdržovat.

V rámci tréninkových programů, které se konají pro pracovníky logistiky, se zaměstnanci seznámí nejen se základními kroky (jako je například vyskladnění do výroby), ale také dojde k rozšíření jejich znalostí v reálném provozu. Rozšíření jejich znalostí je nezbytné pro podnik, jelikož systémy (i ty logistické) se neustále vyvíjí a rozvíjí.

Používejte logistické pomůcky

Jak již bylo zmíněno, i logistika se neustále posouvá a jde kupředu. To znamená, že je třeba jít s ní stejným krokem, pakliže chcete uspět. Využívejte proto logistické pomůcky, kterých je nyní k dispozici celá řada. Takovou logistickou pomůckou je například logistická kalkulačka, která pomůže při chápání logistických nákladů. Pomocníkem bude i logistické pravítko, které je praktickým nástrojem, jenž pomáhá snadno identifikovat omezení nového produktu. Dále klasika jako přepravní vozíky, palety a jiné manipulační techniky.

Vizualizační nástroje jsou také skvělým pomocníkem v každé interní logistice. Takzvaná vizualizace je velice jednoduchá, leč velmi účinná. Stejně tak je efektivním pomocníkem automatizace, která by měla vstoupit do každého moderního podniku. Automatické systémy dokážou usnadnit práci, také ji dokážou zrychlit, což se projeví na rychlém fungování podniku.

Odborné vzdělávání zaměstnanců MASSAG, a.s.