Načítání obsahu...
Blog
Massag a. s. Massag a. s.

Blog

Kde se využívají manipulační vozíky

Pokud pracujete ve skladu, pravděpodobně dnes a denně přicházíte do kontaktu s manipulačními vozíky. S jejich pomocí dochází k rychlému přemísťování zboží či materiálu. Abyste s takovými stroji mohli pracovat, je důležité dodržovat bezpečnostní opatření vyplývající z BOZP. Samozřejmě sklady nejsou jediné prostory, kde se pracuje s manipulačními vozíky. Prozraďme si další místa, kde se s těmito praktickými pomocníky pracuje, kde se využívají.

Úvodem je třeba specifikovat, co je to manipulační vozík. Jedná se o mobilní stroj, který, jak jsme zmínili, se využívají především k přemísťování zboží nebo materiálů. Pod slovním spojením “manipulační vozík” bychom našli rovnou několik strojů, a to například vysokozdvižné vozíky, kterým se také jinak říká ještěrky nebo zdvižky, dále také elektricky poháněné nízkozdvižné vozíky a samozřejmě také zařízení, které je určené pro překládání kontejnerů.

Kde se využívají manipulační vozíky?

Kromě skladových prostor se využívají především v logistice firem, kde dochází k expedici produktů. Velmi často a manipulační vozíky využívají také ve stavebnictví, kde jsou to jediné, co unese těžký stavební materiál. A samozřejmě nesmíme opomenout lesnictví, kde taktéž dochází k využívání těchto pomocníků.

Obecně lze říct, že se manipulační vozíky využívají kdekoli, kde je nutná vertikální manipulace s materiálem nebo zbožím. Může to být potravinářský průmysl, kde ve skladech, ale i prodejnách jsou vozíky základem. I pro eshopy jsou užitečným nástrojem a každodenním pomocníkem v logistickém skladu.

Jak vypadají manipulační vozíky?

Manipulační vozíky jsou nejčastěji koncipovány jako kolové. Nejdůležitější částí je vždy zdvihací jednotka, která se skládá ze zdvihacího rámu a také z nosičů vidlí. Samozřejmě je to jen obecný popis, každý vozík je trochu jiný. Existují i jiné než vidlicové nabírací prostředky, a to například vozíky, jejichž dvojice vidlí je nahrazená čepem pro manipulaci se svitky plechů nebo nahrazená ramenem s hákem pro manipulaci s břemeny.

Vozíky mají různá provedení

Jak již bylo zmíněno, vozíků je dnes celá řada. Existují vysokozdvižné vozíky, také zmiňované nízkozdvižné vozíky nebo zařízená, které překládá kontejnery. Pak bychom také našli zvláštní provedení vozíky, kam spadají:

  • Terénní vozíky
  • Vozíky s výsuvnými vidlemi
  • Retraky

Co se týče terénních vozíků, ty jsou určené především do špatně průchodného terénu. Tento typ vozíků je zajištěn zvýšeným rámem, také nízkotlakovými pneumatikami a velice robustní konstrukcí podvozku. Jelikož se musí potýkat s většinou špatně průchodným terénem, mají terénní vozíky i výkonnou motorizaci. Terénní vozíky se většinou využívají především v lesnictví nebo ve dřevozpracujícím průmyslu. Také ve stavebnictví.

Existují taktéž zmiňované vozíky s výsuvnými vidlemi, které se užívají hlavně ve stísněných prostorách. V případě těchto vozíků se rám s nosičem vidlí vysune vpřed, nabere se břemeno a následně ho uloží na rám.

Retraky jsou vozíky vysokozdvižné, u nichž obsluha sedí bokem ke směru jízdy, což je praktické proto, že obsluha má lepší výhled hlavně při couvání.

Zpět na články
Líbil se Vám článek? Podělte se o něj se svými přáteli!  
Chytré triky, které využijete v interní logistice

Chytré triky, které využijete v interní logistice

Každý výrobní podnik potřebuje ke svému správnému, fungujícímu a bezproblémovému chodu interní logistiku. Jenže i logistika je něco, co se neustále posouvá, vyvíjí, co se modernizuje. Pokud chcete být stále moderním podnikem, měli byste interní logistiku trochu vylepšit. Pomoct vám s tím mohou chytré triky, díky kterým budete mít nejen skvěle proškolené zaměstnance, ale také díky nim budete vědět o všech logistických tocích.

Ať pracovníci podstoupí tréninkový program

Školit zaměstnance je ze zákona povinné, ale takové školení se týká především bezpečnosti práce na pracovišti a případně požární ochrany. Další školení jsou už na samotných zaměstnavatelích. Zatímco někteří nechtějí utrácet za tréninkové programy, jiní jsou tréninkovým programům naprosto otevření. A právě ti druzí dělají dobře. Pracovníci logistiky se musí řádně proškolit a trénovat, aby zjistili, jak práci v logistice dělat rychleji, efektivněji a jak se zbytečně nezdržovat.

V rámci tréninkových programů, které se konají pro pracovníky logistiky, se zaměstnanci seznámí nejen se základními kroky (jako je například vyskladnění do výroby), ale také dojde k rozšíření jejich znalostí v reálném provozu. Rozšíření jejich znalostí je nezbytné pro podnik, jelikož systémy (i ty logistické) se neustále vyvíjí a rozvíjí.

Používejte logistické pomůcky

Jak již bylo zmíněno, i logistika se neustále posouvá a jde kupředu. To znamená, že je třeba jít s ní stejným krokem, pakliže chcete uspět. Využívejte proto logistické pomůcky, kterých je nyní k dispozici celá řada. Takovou logistickou pomůckou je například logistická kalkulačka, která pomůže při chápání logistických nákladů. Pomocníkem bude i logistické pravítko, které je praktickým nástrojem, jenž pomáhá snadno identifikovat omezení nového produktu. Dále klasika jako přepravní vozíky, palety a jiné manipulační techniky.

Vizualizační nástroje jsou také skvělým pomocníkem v každé interní logistice. Takzvaná vizualizace je velice jednoduchá, leč velmi účinná. Stejně tak je efektivním pomocníkem automatizace, která by měla vstoupit do každého moderního podniku. Automatické systémy dokážou usnadnit práci, také ji dokážou zrychlit, což se projeví na rychlém fungování podniku.

Odborné vzdělávání zaměstnanců MASSAG, a.s.
Co je to galvanické cínování

Co je to galvanické cínování

Aby materiály a výrobky nějakou dobu vydržely v jako novém stavu, je velice důležité, aby došlo k povrchové úpravě. V mnohých podnicích tak výrobky nebo produkty prochází galvanickým cínováním, což je jeden typ galvanického pokovování, čímž se rozumí proces, během kterého se ionty kovu v roztoku pohybují v elektrickém poli, a to tak, aby se vytvořil jakýsi povlak na elektrodě. Díky galvanickému pokovování dojde k vytvoření ochranné vrstvy na materiálu, zboží nebo produktu, která ochrání daný produkt před otěrem, obrusem, také proti korozi nebo podobným stavům.

Proč se pokovuje cínováním?

Jak jsme zmínili, galvanické cínování je jen jeden druh galvanického pokovování. Hojně se používá galvanické zinkování nebo galvanické niklování, kdy se využívá logicky zinek a nikl. Při galvanickém cínování se využívá cín, a to především proto, že má opravdu skvělé korozní vlastnosti. Dokáže tedy efektivně ochránit jakýkoli pokovovaný povrch před korozí, což je velice častý problém napadající kovy.

Dalším důvodem, proč se využívá především kov k takzvanému pokovování, je vrstva, která vznikne. Je totiž opravdu lesklá, tažná, bezporézní, a to jak na dílech železa, tak na mědi nebo slitinách mědi, jako je mosaz nebo bronz.

Kromě toho jsou povlaky cínu dobře přijatelné, nemají toxický povrch, tudíž jsou víc než vhodné pro kontakt s potravinami. Navíc cín jako takový je dobře vodivý, případně zlepšuje vodivost pokovených dílů.

Cín taktéž splňuje platné normy, na základě kterých je nanášen. Je však vhodné jednotlivé díly před případným pokovením mechanicky předupravit, a to třeba leštěním.

Galvanické cínování v praxi

Pokud je na dílech provedené galvanické cínování, dochází k vyloučení vysoce lesklé vrstvy cínu na dílech železa, mědí nebo na zmiňovaných slitinách mědi, jako je bronz nebo mosaz. Po galvanickém cínování jsou díly najednou odolné před častou korozí, také jsou dobře pájitelné, jelikož galvanické cínování zlepšuje jejich pájitelnost, také jsou dobře elektricky vodivé.

Po provedení galvanického cínování jsou nanesené vrstvy cínu hygienicky nezávadné, což je jejich hlavní přednost. I proto se využívají v potravinářském průmyslu. Jak již bylo zmíněno, díky své nezávadnosti mohou přijít do kontaktu s potravinami.

Další typy povrchových úprav

Galvanické cínování samozřejmě není jediným typem povrchových úprav. Úvodem se zmínilo galvanické zinkování, což je především korozní ochrana materiálu. Zinková vrstva se pro zvýšení své odolnosti pasivuje modrou nebo žlutou pasivací.

Pak se také materiál ochraňuje nejen před korozí, ale také dalšími jevy galvanickým niklováním, při čemž se využívá nikl. Při galvanickém niklování dochází ke vzniku velice lesklé a tvrdé vrstvy, jež jsou vysoce odolné jak před korozí, tak před mechanickým opotřebením.

Odborné vzdělávání zaměstnanců MASSAG, a.s.