Načítání obsahu...
Blog
Massag a. s. Massag a. s.

Blog

Kde se využívají kovové palety

Ve strojírenství se můžete setkat s celou řadou zajímavých materiálů a prvků, které se následovně různě využívají a zpracovávají. Setkat se můžete například s kovovými paletami, které jsou velice pevným, odolným a zároveň také velice stabilním materiálem, který je vhodný jak pro přepravu, tak manipulaci s díly. Mnohé firmy je vřele doporučují, pakliže potřebujete s díly manipulovat nebo díly přepravovat, jsou opravdu efektivní, zefektivní dokonce i skladování věcí.

Co to jsou kovové palety?

Z logiky věci vyplývá, že kovové palety jsou palety vyrobené z kovu čili z vysoce odolného a pevného materiálu. Mnohdy se setkáte s takzvaným ohradovými paletami, kdy jedna stěna nebo alespoň její část je sklopená, a to z důvodu lepší dostupnosti.

Kovové palety a jejich výhody

Kovové palety se hojně využívají především z důvodu jejich výhod. Už byla zmíněna jejich skvělá pevnost a také dokonalá odolnost konstrukce. Nezmínili jsme však dlouhou životnost kovových palet nebo snadnou manipulaci s nimi. Kovové palety také mají vysokou nosnost nebo případně dobrou stohovatelnost. Jak již bylo zmíněno, jsou vhodné hlavně pro pro přepravu a uskladnění věcí, respektive skladování věcí.

Kde se kovové palety využívají, jaké je jejich využití?

Kovové palety mají vícero využití. Jsou určené především do provozů, kde jsou kladeny opravdu velké nároky na odolnost a i výdrž palet. Jelikož jsou kovové palety odolné a pevné, jsou tedy ideálním materiálem do provozu. V provozu se využívají především ke zmiňované manipulaci se zbožím a různými výrobky nebo materiálem.

S kovovými paletami se však hojně setkáte také v automobilovém průmyslu, kde se využívají hlavně pro převoz nejrůznějších dílů, k nimž patří třeba karoserie, podvozky nebo interiérové či exteriérové díly vozidel. Proto se jim často říká také automotive palety.

Využívány jsou také v logistice hned několika odvětví, k nimž patří textilní průmysl, sklářský průmysl, také se hojně využívají ve slévárenství, ve stavebnictví nebo v potravinářském průmyslu, případně v zemědělství nebo v podobných odvětvích české či zahraniční ekonomiky.

Kupodivu se mohou kovové prvky využít i v domácím prostředí. Abychom byli konkrétní, využívají se především pro uskladnění věcí v garáži nebo třeba ke skladování věcí v dílně či při přepravě věcí vozidlem.

Kovové palety a jejich druhy

Jelikož jsou kovové palety hojně využívané, vyplatí se znát i jejich druhy. Na trhu totiž bývají k dostání v nejrůznějších provedeních. Dnes se dokonce dají navrhnout i na míru podle zákazníkových potřeb.

Obecně se však setkáme s paletami s označením VW 111, které mají poměrně vysokou nosnost, a s velkými či malými paletami s nižší nosností zhruba do jedné tuny, které jsou k dostání v mnoha rozměrech. Menší mají nosnost samozřejmě nižší, a to kolem čtyřiceti kilogramů.

Zpět na články
Líbil se Vám článek? Podělte se o něj se svými přáteli!  
Chytré triky, které využijete v interní logistice

Chytré triky, které využijete v interní logistice

Každý výrobní podnik potřebuje ke svému správnému, fungujícímu a bezproblémovému chodu interní logistiku. Jenže i logistika je něco, co se neustále posouvá, vyvíjí, co se modernizuje. Pokud chcete být stále moderním podnikem, měli byste interní logistiku trochu vylepšit. Pomoct vám s tím mohou chytré triky, díky kterým budete mít nejen skvěle proškolené zaměstnance, ale také díky nim budete vědět o všech logistických tocích.

Ať pracovníci podstoupí tréninkový program

Školit zaměstnance je ze zákona povinné, ale takové školení se týká především bezpečnosti práce na pracovišti a případně požární ochrany. Další školení jsou už na samotných zaměstnavatelích. Zatímco někteří nechtějí utrácet za tréninkové programy, jiní jsou tréninkovým programům naprosto otevření. A právě ti druzí dělají dobře. Pracovníci logistiky se musí řádně proškolit a trénovat, aby zjistili, jak práci v logistice dělat rychleji, efektivněji a jak se zbytečně nezdržovat.

V rámci tréninkových programů, které se konají pro pracovníky logistiky, se zaměstnanci seznámí nejen se základními kroky (jako je například vyskladnění do výroby), ale také dojde k rozšíření jejich znalostí v reálném provozu. Rozšíření jejich znalostí je nezbytné pro podnik, jelikož systémy (i ty logistické) se neustále vyvíjí a rozvíjí.

Používejte logistické pomůcky

Jak již bylo zmíněno, i logistika se neustále posouvá a jde kupředu. To znamená, že je třeba jít s ní stejným krokem, pakliže chcete uspět. Využívejte proto logistické pomůcky, kterých je nyní k dispozici celá řada. Takovou logistickou pomůckou je například logistická kalkulačka, která pomůže při chápání logistických nákladů. Pomocníkem bude i logistické pravítko, které je praktickým nástrojem, jenž pomáhá snadno identifikovat omezení nového produktu. Dále klasika jako přepravní vozíky, palety a jiné manipulační techniky.

Vizualizační nástroje jsou také skvělým pomocníkem v každé interní logistice. Takzvaná vizualizace je velice jednoduchá, leč velmi účinná. Stejně tak je efektivním pomocníkem automatizace, která by měla vstoupit do každého moderního podniku. Automatické systémy dokážou usnadnit práci, také ji dokážou zrychlit, což se projeví na rychlém fungování podniku.

Odborné vzdělávání zaměstnanců MASSAG, a.s.
Co je to galvanické cínování

Co je to galvanické cínování

Aby materiály a výrobky nějakou dobu vydržely v jako novém stavu, je velice důležité, aby došlo k povrchové úpravě. V mnohých podnicích tak výrobky nebo produkty prochází galvanickým cínováním, což je jeden typ galvanického pokovování, čímž se rozumí proces, během kterého se ionty kovu v roztoku pohybují v elektrickém poli, a to tak, aby se vytvořil jakýsi povlak na elektrodě. Díky galvanickému pokovování dojde k vytvoření ochranné vrstvy na materiálu, zboží nebo produktu, která ochrání daný produkt před otěrem, obrusem, také proti korozi nebo podobným stavům.

Proč se pokovuje cínováním?

Jak jsme zmínili, galvanické cínování je jen jeden druh galvanického pokovování. Hojně se používá galvanické zinkování nebo galvanické niklování, kdy se využívá logicky zinek a nikl. Při galvanickém cínování se využívá cín, a to především proto, že má opravdu skvělé korozní vlastnosti. Dokáže tedy efektivně ochránit jakýkoli pokovovaný povrch před korozí, což je velice častý problém napadající kovy.

Dalším důvodem, proč se využívá především kov k takzvanému pokovování, je vrstva, která vznikne. Je totiž opravdu lesklá, tažná, bezporézní, a to jak na dílech železa, tak na mědi nebo slitinách mědi, jako je mosaz nebo bronz.

Kromě toho jsou povlaky cínu dobře přijatelné, nemají toxický povrch, tudíž jsou víc než vhodné pro kontakt s potravinami. Navíc cín jako takový je dobře vodivý, případně zlepšuje vodivost pokovených dílů.

Cín taktéž splňuje platné normy, na základě kterých je nanášen. Je však vhodné jednotlivé díly před případným pokovením mechanicky předupravit, a to třeba leštěním.

Galvanické cínování v praxi

Pokud je na dílech provedené galvanické cínování, dochází k vyloučení vysoce lesklé vrstvy cínu na dílech železa, mědí nebo na zmiňovaných slitinách mědi, jako je bronz nebo mosaz. Po galvanickém cínování jsou díly najednou odolné před častou korozí, také jsou dobře pájitelné, jelikož galvanické cínování zlepšuje jejich pájitelnost, také jsou dobře elektricky vodivé.

Po provedení galvanického cínování jsou nanesené vrstvy cínu hygienicky nezávadné, což je jejich hlavní přednost. I proto se využívají v potravinářském průmyslu. Jak již bylo zmíněno, díky své nezávadnosti mohou přijít do kontaktu s potravinami.

Další typy povrchových úprav

Galvanické cínování samozřejmě není jediným typem povrchových úprav. Úvodem se zmínilo galvanické zinkování, což je především korozní ochrana materiálu. Zinková vrstva se pro zvýšení své odolnosti pasivuje modrou nebo žlutou pasivací.

Pak se také materiál ochraňuje nejen před korozí, ale také dalšími jevy galvanickým niklováním, při čemž se využívá nikl. Při galvanickém niklování dochází ke vzniku velice lesklé a tvrdé vrstvy, jež jsou vysoce odolné jak před korozí, tak před mechanickým opotřebením.

Odborné vzdělávání zaměstnanců MASSAG, a.s.