Načítání obsahu...
Blog
Massag a. s. Massag a. s.

Blog

Co je to galvanické niklování

Jednotlivé díly, aby byly odolné a ochráněné před korozí, poškrábáním nebo jakýmikoli dalšími vlivy, musí projít takzvaným galvanickým pokovováním, během kterého vznikne na jednotlivých dílech jakási ochranná vrstva, která právě odolává zmiňované korozi nebo mechanickému opotřebení. Galvanické pokovování se dělí na několik tipů, a sice na galvanické niklování, na galvanické cínování nebo na galvanické zinkování. Pojďme si představit především galvanické niklování, které patří k velice uplatňovaným a využívaným procesům.

Galvanickým niklováním se rozumí elektrolytické niklování, které patří k dekorativním povlakům, a to především díky svému lesklému povrchu. Má širokou škálu uplatnění, ale poskytuje samozřejmě i antikorozní ochranu.

Galvanické niklování probíhá buď s pololesklým niklem, nebo s lesklým niklem.

Pololeský nikl

Pokud budeme mluvit o galvanickém pokovování, při kterém se využívá pololesklý nikl, čili pokud budeme mluvit o galvanickém pololesklém niklování, budeme mluvit o jednom ze základních elektrochemických procesů pokovování, díky kterému dojde ke zvýšení korozní odolnosti vyloučeného povlaku.

Galvanické pololesklé niklování se využívá na různé podkladové materiály, a to například na ocel, mosaz nebo například měď. Po provedení procesu vznikne na daném materiálu, respektive dílu vyrovnaný a tažný povlak, který dokáže skvěle odolat korozi.

Lesklý nikl

V případě galvanického lesklého niklování dochází k takzvané niklovací lázni, která je určená především pro vylučování vysoce lesklých a vyrovnaných niklových povlaků. Lázeň se pyšní opravdu velmi dobrou hloubkovou účinností, během které se vyloučí povlaky velmi lesklé, vyrovnané a v tenké vrstvě.

Pokud dojde k vyloučení niklových povlaků z této lázně, pak povlaky mají velice nízké vnitřní pnutí a velmi dobrou chromovatelnost. Navíc se povlaky pyšní velice dobrou adhezi k podkladu a jsou vhodné také pro vytvoření vrchní niklové vrstvy při duplexním niklování.

Další typy povrchových úprav dílů

Jak již bylo zmíněno, galvanické niklování je jenom jeden ze způsobů povrchové úpravy materiálů, které vedou k větší odolnosti a ochraně před korozí či mechanickým opotřebením. K dalším typům povrchových úprav kovů patří galvanické zinkování, které se vyznačuje opravdu kvalitní korozní ochranou. Také dochází ke galvanickému cínování, které je nejen korozně odolné, ale především hygienicky nezávadné. Jelikož jsou díly, materiály nebo výrobky, které prošly galvanickým cínováním, hygienicky nezávadné, využívají se především v potravinářském průmysl, jelikož mohou přijít do styku s potravinami.

Poté dochází také k černění, což je jakási dekorační povrchová úprava využívaná především na loveckých zbraních nebo na optických součástkách.

Zpět na články
Líbil se Vám článek? Podělte se o něj se svými přáteli!  
Kovové palety najdou využití v mnoha odvětvích

Kovové palety najdou využití v mnoha odvětvích

Při skladování materiálu nebo při jeho manipulaci se ocení mít řadu pomocníků. Těmito pomocníky máme na mysli především kovové palety, které jsou nejen pevným, ale zároveň také odolným a stabilním obalem, který je určen pro přepravu a dále tak pro manipulaci nejen s materiálem, ale tak s díly, součástkami, zbožím či dalším. Kovové palety tak jsou efektivním pomocníkem nejen ve skladech, ale také v expedici nebo v dílnách či truhlárnách.

Kovové palety se dnes využívají v celé spoustě odvětví. Tomu se nemůžeme divit, vždyť se pyšní celou řadou výhod. Jak již bylo zmíněno, jsou ideální pro přepravu věcí, stejně tak na uskladnění věcí. Jejich další výhodou je dlouhá životnost a pevnost odolné konstrukce. S kovovými paletami se velice snadno manipuluje, jejich nosnost je poměrně vysoká.

Kovové palety bývají velice často ohradové

Pokud mluvíme o kovových paletách, mluvíme o paletách, které jsou vyrobené z kovu čili z vysoce odolného a taktéž pevného materiálu. Ve většině případů se setkáte s takzvanými ohradovými paletami. Ohradové palety mají zpravidla vyšší jednu stěnu, ta bývá sklopná. Do kovových palet se tak rázem snadněji dostanete.

V současné době se kovové palety využívají především v provozech, kde jsou kladeny vysoké nároky na odolnost a taktéž pevnost palet. Při přesunu, přepravě nebo manipulaci se zbožím musí být na palety stoprocentní spolehnutí.

Využití najdou například v automobilovém průmyslu

Obecně lze říct, že využití najdou kovové palety například v automobilovém průmyslu, kde se využívají především k přesunu jednotlivých dílů, jako jsou karoserie, také exteriérové díly a kromě toho také podvozky nebo interiérové díly. Využití najdou kovové palety i ve stavebnictví, kde jsou používány pro převoz stavebního materiálu, a také ve slévárenství.

Kovové palety najdou využití taktéž v zemědělském průmyslu, ve sklářském průmyslu nebo v textilním odvětví. Taktéž je lze využívat v potravinářském průmyslu nebo si je každý člověk může přinést do garáže pro uskladnění věcí. Někdy je nutné si nechat vyrobit speciální kovové palety na míru pro konkrétní využití.

Odborné vzdělávání zaměstnanců MASSAG, a.s.
Chytré triky, které využijete v interní logistice

Chytré triky, které využijete v interní logistice

Každý výrobní podnik potřebuje ke svému správnému, fungujícímu a bezproblémovému chodu interní logistiku. Jenže i logistika je něco, co se neustále posouvá, vyvíjí, co se modernizuje. Pokud chcete být stále moderním podnikem, měli byste interní logistiku trochu vylepšit. Pomoct vám s tím mohou chytré triky, díky kterým budete mít nejen skvěle proškolené zaměstnance, ale také díky nim budete vědět o všech logistických tocích.

Ať pracovníci podstoupí tréninkový program

Školit zaměstnance je ze zákona povinné, ale takové školení se týká především bezpečnosti práce na pracovišti a případně požární ochrany. Další školení jsou už na samotných zaměstnavatelích. Zatímco někteří nechtějí utrácet za tréninkové programy, jiní jsou tréninkovým programům naprosto otevření. A právě ti druzí dělají dobře. Pracovníci logistiky se musí řádně proškolit a trénovat, aby zjistili, jak práci v logistice dělat rychleji, efektivněji a jak se zbytečně nezdržovat.

V rámci tréninkových programů, které se konají pro pracovníky logistiky, se zaměstnanci seznámí nejen se základními kroky (jako je například vyskladnění do výroby), ale také dojde k rozšíření jejich znalostí v reálném provozu. Rozšíření jejich znalostí je nezbytné pro podnik, jelikož systémy (i ty logistické) se neustále vyvíjí a rozvíjí.

Používejte logistické pomůcky

Jak již bylo zmíněno, i logistika se neustále posouvá a jde kupředu. To znamená, že je třeba jít s ní stejným krokem, pakliže chcete uspět. Využívejte proto logistické pomůcky, kterých je nyní k dispozici celá řada. Takovou logistickou pomůckou je například logistická kalkulačka, která pomůže při chápání logistických nákladů. Pomocníkem bude i logistické pravítko, které je praktickým nástrojem, jenž pomáhá snadno identifikovat omezení nového produktu. Dále klasika jako přepravní vozíky, palety a jiné manipulační techniky.

Vizualizační nástroje jsou také skvělým pomocníkem v každé interní logistice. Takzvaná vizualizace je velice jednoduchá, leč velmi účinná. Stejně tak je efektivním pomocníkem automatizace, která by měla vstoupit do každého moderního podniku. Automatické systémy dokážou usnadnit práci, také ji dokážou zrychlit, což se projeví na rychlém fungování podniku.

Odborné vzdělávání zaměstnanců MASSAG, a.s.