Co je to galvanické zinkování
Ve světě strojírenství se můžete setkat s různými jevy a procesy. Galvanické zinkování ostatně patří k těmto procesům. Pokud jste o galvanickém zinkování doposud neslyšeli, pojďme si zajímavý proces představit a dozvědět se tak něco nového, co v životě určitě bude trochu užitečné. Především si zmiňme hlavní rozdíly galvanického a žárového zinkování, což jsou dva odlišné pojmy, které se však velice často pletou.
Co je to galvanické zinkování?
Pokud hovoříme o galvanickém zinkování, hovoříme o elektrolytickém ději, během kterého se na elektrovodivé materiály (což jsou ve většině případů železné díly jinak zvané také katody) elektromechanicky vyloučí zinkový povlak, a to tak, že se zinek na nich rozpustí (zinek je v tomto případě jinak zvaný anoda).
Galvanické zinkování je zcela jiná technologie v porovnání s žárovým zinkováním, má zcela jiné výstupné vlastnosti. Zatímco žárové zinkování, se kterým se galvanické zinkování často plete, je vhodnější na rozměrově velké konstrukce, galvanické zinkování je vhodné na technické a konstrukčně náročnější díly.
Galvanickému zinkování se jinak také říká elektrolytické zinkování, jak již bylo zmíněno, i tímto názvem se tento typ zinkování liší od žárového zinkování. Pozinkování může být tedy dvojího typu.
Jak galvanické zinkování probíhá?
Galvanické zinkování probíhá ve vícero fázích. Na začátku se začíná velice podobně jako u žárového zinkování. Ocelový povrch se očistí od rzi, poté se okují, odmastí a následovně také odmoří. Poté se zboží zavěsí do vodního roztoku, který tvoří zinečnatá sůl. Poté dojde k zapojení katody ke zdroji stejnosměrného proudu a následně se anoda zapojí do desky z čistého zinku. Ve chvíli, kdy dojde k zapojení proudu, začne probíhat takzvaný elektrolytický děj, během kterého se zinek začne z anody rozpouštět a plavat ve vodě. Tím pádem dojde k vyloučení na povrchu materiálu.
Přednosti galvanického zinkování
K hlavním přednostem galvanického zinkování patří především to, že je to skvělá ochrana proti mechanickému poškození. Je to zároveň také efektivní elektromechanická ochrana a poskytuje dobrou odolnost proti abrazi. Galvanické zinkování je taktéž vhodné k aplikaci různých druhů barev, což je také další přednost.
Díky zmíněným přednostem se ukazují hlavní rozdíly mezi žárovým a také galvanickým zinkováním. Zatímco galvanické zinkování je především o estetickém pohledu, není to jen ochrana před rzí, žárové zinkování je především skvělá povrchová úprava pro venkovní použití.
Při galvanickém zinkování dochází k vytvoření jemnozrnné struktury, jejichž běžná vrstva je kolem šedesáti mikronů. Dá se však udělat vrstva i menší, a to zhruba dvacet mikronů. Pokud však potřebujete pozinkovat na tloušťku nižší než patnáct mikronů, raději byste měli svolit k žárovému zinkování.